Denisa Augustínová: Děti ztracené generace bez pomoci umírají. Jejich nepřítelem jsou hlad, nemoci a války

16. 10. 2019

Share this

Text uveřejňujeme v původním slovenském znění.

Nepoznajú nič len strádanie, hlad, choroby, vojnu a násilie. V mnohých krajinách vyrastá stratená generácia. MAGNA sa im pomáha prekonať podvýživu, zdravotné problémy, extrémne násilie a traumy.

Či už sú to deti v Sýrii a v okolitých krajinách, kam ušli pred vojnou. Konflikt tam trvá už skoro 8 rokov a čím ďalej, tým viac detí nezažilo bežný život v mieri, ale len vojnu a násilie. Bohužiaľ, nejde o desaťtisíce, ale o milióny detí.

Alebo sú to ďalšie milióny detí v mnohých iných krajinách, kde roky zúria konflikty. Dievčatá, ktoré sa v detstve dozvedia, že ich určite raz znásilnia, lebo v Demokratickej republike Kongo, v Južnom Sudáne, v Sýrii či inde, kde stále prebiehajú skryté či otvorené vojnové konflikty, je to bežná súčasť násilností. Všetky tieto deti, aj v krajinách, kde pôsobí MAGNA, navyše hladujú, ohrozuje ich malária, hnačky alebo zápaly pľúc. Tie patria k najväčším zabijakom detí do 5 rokov. Zdravotnícka pomoc je vo veľmi zlom stave, umierajú tak na u nás bežne liečiteľné ochorenia. Okrem mnohých podvyživených detí, strašidelného vplyvu na psychiku populácie je jedným z dôsledkov vojny aj to, že deti prestávajú byť očkované a ochorejú na detské choroby, ktoré by inak nedostali, či ktoré už boli predtým eradikované.

Sú to deti, ktoré, ak prežijú, dospejú poznačené na celý život. Trpia selektívnou nemotou, panickými záchvatmi, úzkosťami, výbuchmi agresie a neustálymi nočnými morami. Ako sa budú, bez našej pomoci, v dospelosti tieto nepredstaviteľné skúsenosti prejavovať v ich životoch? To nevieme. Vieme však, že veľká časť páchateľov násilností bola v detstve ich obeťou a že ak pomoc príde čo najskôr, môžeme stratenú generáciu, aspoň čiastočne, zachrániť. Preto v MAGNE každý deň liečime tých, čo strádajú. Na tele, zdraví aj na duši. 

MAGNA nedávno dostala od medzinárodnej humanitárnej koordinácie na starosti zdravotnícku a nutričnú pomoc pre celú jednu oblasť v Demokratickej republike Kongo. 18 zdravotných zón, desaťtisíce ľudí, medzi nimi mnohí, ktorí ušli pred etnickými násilnosťami. Aktivity MAGNA a naša práca sa v uplynulých mesiacoch osvedčili a pokračujeme v nich ďalej. Našou úlohu je pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí. V nových častiach spádovej oblasti ich žijú desaťtisíce.

Chlapček na pokraji smrti sa volá Libono Mbili. Naša zdravotná sestra Fifi Mamputu ho s ťažkou podvýživou našla v jednej z osád, ktoré navštívila MAGNA mobilná klinika. Okamžite ho v maminom náručí previezli do stabilizačného centra, kde liečime ťažko podvýživené deti, u ktorých sa prejavili zdravotné komplikácie, ktoré pri neskorej reakcii vedú k smrti. Pre jasnejšiu predstavu, sanitka – mobilná klinika, v podmienkach neprístupných oblastí v DR Kongo nie je klasická sanitka, ako ju poznáme u nás. Je to vlastne terénne auto, v ktorom je, okrem vybavenia, liekov a zdravotníckeho materiálu, hlavne zdatný a vyškolený zdravotnícky personál, ktorý ide bližšie k pacientom. Mnohí z nich sa k pomoci nemajú ako dostať, sú vzdialení hodiny chôdze alebo plavby loďou.

Počas výjazdov komunitní pracovníci a personál MAGNA ošetruje a identifikuje aj deti, ktoré sú v ohrození života, pretože nemajú dostatok výživnej stravy a hladujú. Zdravotníci tiež pravidelne navštevujú rodiny a malých pacientov, ktorí dostávajú terapeutickú stravu, aby dohliadli na úspešný priebeh liečby. Jednoduchým meraním na ramene, takzvanou MUAC páskou, sa okamžite dozvedia, či dieťa potrebuje pomoc. Práve vďaka tomu sa nám podarilo nájsť aj malého Libona. Ak by sme ho nenašli a nezačali liečiť, zomrel by. Tak, ako jeho brat, dvojča.

Jeho matka je veľmi mladá, adolescentka, vlastne sama ešte dieťa. Jej príbeh, tak ako nám ho vyrozprávala, je príbehom tisícov žien v DR Kongo.

Provinciu Kasai v roku 2016 postihlo rozsiahle násilie kvôli nespokojnosti s vládou. Milície aj vládne jednotky vraždili, znásilňovali, zotročovali a páchali ďalšie neľudské skutky. Konflikt sa kvôli svojej intenzite zaradil, podľa OSN, medzi konflikty najvyššieho stupňa, teda k vojnám v Sýrii, Jemene, či v Iraku. Vyžiadal si viac ako 5000 mŕtvych. Takmer jeden a pol milióna ľudí pred násilnosťami ušlo. Vyšetrovatelia obvinili bojujúce strany z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti.V Kasai sa už nebojuje, no provincia sa dodnes nespamätala. Tak ako mnohé ďalšie časti Konga potrebuje humanitárnu pomoc. Aj v Kasai MAGNA pomáha.

A práve v provincii Kasai žila pred rokmi aj matka malého Libona. Ušla, keď do ich dediny jedného dňa prišli ozbrojenci: „Keď sme vyšli von, našli sme pred domom veľa tiel s odseknutými hlavami. Ušli sme tak rýchlo ako sme mohli, len s malým batohom šiat na chrbte,“ povedala našim lekárom. Z jej slov bolo jasné, že mnohí z jej dediny boli svedkami vrážd svojich príbuzných, videli ako im stínajú hlavy, či odrezávajú iné časti tela, ako im vypaľujú domy. Mnohé ženy útočníci znásilnili.

Zachránili si len holý život a ušli na juh, do susednej Angoly. Ani tu však nemohli žiť normálne. Stovky tisíc utečencov sa tiesnili v utečeneckých táboroch a usadlostiach. Pomoc bola nedostatočná. Riziká, najmä pre ženy a dievčatá, sú aj dnes obrovské. Potvrdila nám, že aj medzi utečencami v Angole bolo rozšírené sexuálne násilie.

Potvrdzuje to aj lekár MAGNA Evariste Kayembe: „Narastajúci počet prípadov sexuálneho a rodovo-podmieneného násilia je veľmi znepokojujúci. A to nielen v utečeneckých táboroch ale aj priamo v DR Kongo. Z našich skúseností sa obávame, že sa dozvedáme len o špičke ľadovca, pretože mnohé prípady zostanú nenahlásené,“ povedal.

Matka podvýživeného chlapca sa nakoniec z Angoly vrátila do svojej krajiny. Nie však do Kasai ale na sever, k rieke Kongo, do oblasti Yumbi. Nemá síce ešte ani 18, no zážitkov a skúseností, najmä tých negatívnych, má dosť aj na niekoľko ľudských životov. MAGNA jej už pomáhať začala, boj o život jej vážne podvýživeného syna sa zatiaľ darí.

Zakrývanie očí pred tým, čo zažívajú deti v rozličných častiach sveta situáciu iba zhoršuje. Len pomoc ľuďom v núdzi môže zastaviť rozširovanie takzvanej stratenej generácie, ktorá vyrastá v mnohých krajinách poznačených vojnou.

 


Aktuální

Přečtěte si nejnovější zprávy z našich operací ve světě.

Jak využíváme vaše finanční prostředky?

100%
Program
0%
Fundraising
0%
Administrativní náklady