Operace

Chorvatsko: urgentní asistence lidem na útěku

Share this

Urgentná, ale aj dlhodobá pomoc v táboroch

V Chorvátsku, cez ktoré prešlo takmer 610 000 utečencov, prevádzkovala MAGNA statické kliniky a mobilné zdravotné zariadenia. MAGNA vyslala 16. septembra 2015 svoje zdravotnícke tímy do Tovarniku, kde otvorili mobilné zdravotné zariadenie pre ľudí zhromažďujúcich sa blízko hraničného priechodu Tovarnik/Šid. Následne sa MAGNA stala najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti  v Chorvátsku a oficiálnym partnerom Chorvátska na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v táboroch Opatovac a Slavonski Brod. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrili ochorenia dýchacích ciest, črevné ochorenia, poranenia nôh, prechladnutia ale aj zhoršenia a komplikácie vyplývajúce z chronických ochorení.

Od začiatku migračnej krízy prešlo cez Chorvátsko viac ako 600 tisíc ľudí. Z toho 310 tisíc cez utečenecké centrum v Slavonskom Brode, kde pôsobia naMAGNA zdravotnícke tímy. Z prichádzajúcich je až 40% detí. Často sú to samotné matky s niekoľkými deťmi bez muža, pre ktoré je cesta mimoriadne náročná. Vzhľadom k počasiu, deti a aj dospelí trpia ochoreniami dýchacích ciest, majú vysokú horúčku, chrípku a hnačkové ochorenia.
Katarína Struhová, MAGNA projektová koordinátorka
CHORVÁTSKO. Tovarnik. Copyright Martin Bandžák/MAGNA

MAGNA tímy strávili vyše roka liečením obetí utečeneckej krízy. Projekt bol ukončený v roku 2016 po tom, čo národné ministerstvo zdravotníctva zahrnulo kliniku do svojho plánu a miera potreby našej intervencie klesla.

Správy a reportáže z krajiny

Prečítajte si najnovšie správy a reportáže k operáciam v Chorvátsku,

Liečime vďaka Vám

Vaša podpora zohráva významnú úlohu v našej práci na záchranu životov.

Darujte online

Prečo MAGNA zasahuje v Chorvátsku?

Chorvátsko bolo súčasťou hlavnej migračnej trasy, po ktorej utečenci v rokoch 2015 a 2016 prichádzali do Európy. Do Európy prišlo viac ako milión utečencov a prisťahovalcov. Mnoho z nich utekalo pred vojnovými konfliktami v Ázii a na Strednom východe.

V Chorvátsku, cez ktoré prešlo takmer 610 000 utečencov, prevádzkovala MAGNA statické kliniky a mobilné zdravotné zariadenia. MAGNA vyslala 16. septembra 2015 svoje zdravotnícke tímy do Tovarniku, kde sme otvorili mobilné zdravotné zariadenie pre ľudí zhromažďujúcich sa blízko hraničného priechodu Tovarnik/Šid. MAGNA sa stala najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v Chorvátsku a oficiálnym partnerom Chorvátska na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v táboroch Opatovac a Slavonski Brod. 

NAŠA ČINNOSŤ

  • Reakcia na núdzovú situáciu 
  • Pomoc utečencom a vysídleným osobám

2015

Prvá MAGNA intervencia v krajine.

MAGNA operácie v Chorvátsku

Pozrite si detailne naše operácie v krajine.


Aktuální

Přečtěte si nejnovější zprávy z našich operací ve světě.

Jak využíváme vaše finanční prostředky?

100%
Program
0%
Fundraising
0%
Administrativní náklady